Poniższy tekst opublikowałem niegdyś na Polterze. Skoro Wielebna Bootman wraca do tematu, pozwolę sobie jeszcze raz go wrzucić. Od razu powiem, ze nieco się zmieniło od tamtej pory. Szponer napisała grę na konkurs, Blanche napisałą grę na konkurs, i Kalina napisała grę na konkurs. Proszę wziąć to pod uwagę. Chciałbym wierzyć, że ten tekst coś zmienił i nawet jeśli przewrotnie i złośliwie, to zdopingował nieco panie.
Zastanawia mnie od jakiegoś czasu, dlaczego erpegówki prawie wcale nie tworzą gier RPG. Od razu zaznaczę, bardziej chodzi mi o jakieś projekty, pomysły autorskie na gry. Zwykle znajdziemy dziewczyny w zespole przygotowującym jakiś duży projekt, ale zwykle albo z partnerem (typu: Jaś i Małgosia Kowalscy) albo gdzieś nisko w sekcjach “materiały dodatkowe” lub “redakcja”.
Przejrzałem sobie ostatnio forum, a w nim dział z autorkami (tzn z grami autorskimi) no i WTS. JEDNA, jedyna dziewczyna – Zireael tam widnieje. Poza tym nic. Nie ma autorek (poza rodzynkiem Zireael) piszących autorki. Przynajmniej publicznie.
Strasznie mnie ciekawi czemu.
Czy to brak potrzeby chwalenia się swoimi dziełami? Grafiki wrzucają dziewczyny jak szalone. Podobnie fotografie, chocby z relacji konwentowych.
Wrzucają felietoniki, czasem jakies spostrzeżenia erpegowe, czasem jako gracz, czasem jako MGini.
Ale wlasnych gier nie tworzą. Nie piszą settingów, a przynajmniej nie dzielą się nimi ze światem.
Dlaczego? A może to lęk przed krytykancką krytyką trolli? Brak wiary we własne umiejętności? Być może istnieje całe rozbudowane podziemie wspaniałych settingów autorskich, pisanych przez panie do szuflady, a my, reszta świata nic o tym nie wiemy?
W argument, że po prostu kobiety nie są kreatywne i nie potrafią stworzyć fajnego settingu nie uwierzę. Trzepią bez opamiętania fanfiki i własne światy w opowiadaniach..
A może po prostu tworzenie settingów ich nie interesuje?
To by mnie zdziwiło – bo przecież tworzą scenariusze do gier, prowadzą je nawet… A skoro tak, to czemu w ich głowach nie miałaby powstać myśl, ktora często kołacze się w glowach męskich MG – wymyślę własny świat?

Rozumiem, że procentowo liczebność pań w naszym małym męskim światku jest dużo mniejsza niż w “normalnej” populacji. Rozumiem to, że na jedną erpegówkę mamy średnio 3-4 erpegowców (tak to mniej więcej wygląda na blogach polterowych) – ale to nie tłumaczy kompletnego braku autorek, publikowanych przez autorki. Gdyby przyjąć, że mamy równouprawnienie, to tych settingów tez powinno być proporcjonalnie mniej – ale powinny być.
Oczywiście, jesli macie jakieś info, gdzie jakaś kobitka robi autorkę – wrzućcie. Robi, to znaczy jest jej pomysłodawcą i wykonawcą, a nie tylko współautorem lub pomocnikiem autora. Bardzo chętnie się zapoznam z takowymi pomysłami.

I refleksja – dziewczyny piszą notki blogowe. Dziewczyny piszą scenariusze (rzadko bo rzadko je publikują, ale to już inna sprawa), dziewczyny trollują (pozdro dla Szponer,Obcej, Evy, Senthe i Zosi, ktorej nie pamiętam), robią wszystko to co robią chłopaki, więc nie można im zarzucic braku chęci udziału w ekshibicjoniźmie intelektualnym- ale autorskich gier nie piszą. Lub przynajmniej ich nie publikują. Oprócz jednej Zireael, która bardziej zaczyna wygląć jak błąd statystyczny, wyjątek potwierdzający regułę.
Dlaczego nie potraficie dać światu fajnych, ORYGINALNYCH, z kobiecej perspektywy pisanych settingów RPG? Czemu zgadzacie się w 99% przypadków na rolę bierną, co najwyżej odtwórczą w ramach gier fabularnych, wołając rownocześnie o uwzględnienie waszych potrzeb w tychże grach i lobbując za równouprawnieniem,
Chyba że prawdą jest to, co napisałem kiedyś – RPG to męski monopol. A wy z jakiegoś powodu nie chcecie/nie umiecie/nie możecie go złamać.
Gdyby tak było rzeczywiście, świat byłby smutnym miejscem, gdzie kobiety to wciąż bierne istoty, ulegające wizjom mężczyzn i bawiące się wedle ich reguł.
Wszystkie te awantury o równouprawnienie stalyby się nagle tym samym, co tłuczenie talerzy w domowej sprzeczce – nic nie zmieniającym gestem.
Dziewczyny, piszcie gry fabularne. A jesli to robicie – publikujcie je.

obrazek z http://lifespringconsultingllc.com/therapeutic-writing-for-women/