Dziś druga częśc wpisu o strzelających klamotach w Deadlands. Tym razem zajmę się kilkoma rzeczywistymi, ale nieco fantastycznymi konstrukcjami.

Wszystkie zasady mechaniczne odnoszą się do Savage Worlds.

 

HDH Revolver/Josselyn Revolver

Ta dziwna broń to wynalazek europejski, a dokładnie mówiąc – belgijski. Wykonana Przez H.D.H. Liege, ta dziwaczna konstrukcja posiadała dwie lufy, a w bębenku mieściło się 20 nabojów kalibru .36 lub .25 ACP. Istniały również podobne rewolwery innych producentów, np taki lub taki.

Najdziwniejszy zaś to Josselyn Revolver (po lewej), opatentowany w 1866 roku przez Henry’ego S. Josselyna. Jako bonus, zapis i rysunki patentowe wyszperane w googlach.

Istniały zarówno modele czarnoprochowe jak i kartridżowe HDH, natomiast Josselyn używał wyłącznie naboi scalonych.

W Deadlands HDH Revolver raczej będzie niedostępny na rynku (Jak już to Nowy Orlean? Kanada?), może jako droga zabawka dla europejskich bogaczy. Josselyn był bronią eksperymentalną i istnieje tylko kilka modeli.

Zasady Specjalne:

Przeładowanie broni trwa 3x dłużej niż zwykłego rewolweru. Broń ze względu na dwie lufy/majtający się łańcuch ma -1 do Strzelania.

 

 

 

Enouy “Ferris Wheel” Gun

 Ta broń również istniała naprawdę. Została opatentowana w 1855 roku przez niejakiego Josepha Enouy w Wielkiej Brytanii. Mam nawet numer patentu, British Patent # 1359. Nie wiem, ile modeli powstało.

Broń posiada tarczę z ośmioma bębenkami, każdy zawierający po 6 pocisków. Łącznie więc mamy magazynek na 48 kul (istniały też wersje 7mio bebenkowe). Broń była czarnoprochowa, w konstrukcji DA. Bębenki przeładowywało się obracając tarczę (“Diabelski Młyn” –  Ferris Wheel).

Jako, że to wynalazek brytyjski, byc może kilka egzemplarzy znajduje się w okupowanym przez Brytyjczyków Chicago.

Zasady specjalne – ładowanie każdego bębenka trwa tyle co w rewolwerze czarnoprochowym. Broń ma -1 do strzelania ze względu na wagę i rozmiar. Zacina się przy wyrzuceniu 1 na kości umiejetności. Odblokowanie jej zajmuje jedną rundę. Z broni nie można “siekac z biodra”.

 

Volcanic Pistol/Rifle

 

Broń wymyślona dośc wcześnie, bo w 1848 roku, do produkcji weszła w ’53. Stworzona w Jennings Rifle Company (po przekształcceniach Volcanic Repeating Arms), które później rozpadło się na Smith & Wesson i fabryki Winchestera. Została stworzona jako broń strzelecka do testowania pierwszych nabojów scalonych. Używała między innymi amunicji Rocket Ball pomysłu Hunta i rozwiniętej przez Jenningsa, która była praktycznie amunicją rakietową. Nie okazała się zbyt skuteczna, ale od czego wyobraźnia?

Porzucony projekt powrócił wraz z odkryciem upiorytu. Dodawanie go do prochu zamiast węgla pozwoliło na dłuższe i potężniejsze spalanie, co doprowadziło do szalonego wynalazku – amunicji rakietowej. W tej chwili używa się pocisków kalibru .41, jednakże nie jest to standardowa amunicja i nie da się jej używac w zwykłych rewolwerach – trzeba ją zamawiac w katalogu Volcanic. Amunicja karabinowa pasuje do pistoletów, i na odwrót. Istnieje kilka modeli pistoletu, różniących się długością lufy i magazynkiem. Najkrótsze mają 3 naboje, najdłuższe, z 12′ lufą – 12. Najpopularniejszy model z 6 calową lufą mieści 6 pocisków. Karabin mieści 15.  Modele pistoletów powyżej 6 naboi mają karę -1 do celności.

 

Poniżej tabelka ze współczynnikami powyższych broni:

Broń

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Strzały

Min Si.

Uwagi

HDH/Josselyn Revolver

12/24/48

2k6

1

450$

3

20

PP   1, -1 Cel, opis

Ferris Wheel Gun

12/24/48

2k6+1

1

800$

8

48

K6

PP   1, -1 Cel, opis

Volcanic Pistol

15/30/60

2k8+2

1

400$

3

6

PP   3, opis

Volcanic Rifle

30/60/120

2k8+2

1

600$

7

15

PP   3, opis